fbpx
europa_prokrisi_pas_kavala_citypedia_220716_1

Μεγάλες στιγμές ζουν τα Ιωάννινα το βράδυ της Πέμπτης (21/7), λόγω της συμμετοχής του ΠΑΣ στον γ’ προκριματικό γύρο του Europa League! Παρά την ήττα με 3-1 από την Οντ στη ρεβάνς της Νορβηγίας, το γκολ του Κούτρη στην παράταση έδωσε την πρόκριση και έκλεισε θετικά ένα ιστορικό παιχνίδι!

Πλέον, ο ΠΑΣ Γιάννινα θα αντιμετωπίσει την Άλκμααρ στην επόμενη φάση και θα διεκδικήσει την υπέρβαση, χωρίς άγχος για το τελικό αποτέλεσμα! Ήδη, με την πρόκριση του επί της Οντ διέψευσε τις προβλέψεις στις αρχές του καλοκαιριού και πέτυχε μία σημαντική διάκριση, χαρίζοντας βαθμούς στην Ελλάδα για τη βαθμολογία της UEFA.

Παρότι ο ΠΑΣ είχε τον έλεγχο μέχρι το 55′ και είχε κινδυνέψει ελάχιστα, μία αδράνεια και μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μετέβαλλαν τη ροή του ματς υπέρ του Οντ. Τουλάχιστον, αν και η Οντ έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με γκολ στο 90′, ο ΠΑΣ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, αντέδρασε και με το γκολ του Κούτρη, διασφάλισε τη συμμετοχή στην επόμενη φάση!

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη υπερέβη την απειρία και το άγχος, την έλλειψη ρυθμού, ειδικά σε σύγκριση με την αντίπαλο της και πέτυχε το στόχο της, ολοκληρώνοντας αυτό που άρχισε με το 3-0 των Ζωσιμάδων.

Πηγή: sport24.gr